Термостійка фарба 🔥
Лакофарбові покриття, що використовуються для захисту поверхонь, що піддаються високотемпературним впливам, мають низку специфічних властивостей. Головне з них - збереження фізико-хімічних властивостей під впливом температури і, у ряді випадків, відкритого вогню протягом певного часу.
Поняття «вогнезахисний» і «термостійкий» різняться. Термін «термостійкий» означає захист та декорування поверхні поза впливом відкритого вогню. Вогнезахисне покриття призначене для протистояння відкритому полум'ю дерев'яних і металевих конструкцій, балок, комунікаційних каналів та ін. Найбільш затребувані — склади, що термоспучуються. Механізм їхнього захисту полягає у різкому збільшенні обсягу т.зв. антипіренів - спеціальних складових фарби, що утворюють пінний бар'єр з низькою теплопровідністю і захищає поверхню від нагрівання та займання. За необхідності придбати таке покриття варто чітко розуміти різницю між ними.
Значення температур, яким здатна протистояти спеціальна термостійка фарба, може досягати 10000С (для порівняння: поріг нагріву звичайної емалі - до 600С).
Термічна стійкість досягається введенням до складу певних добавок, що визначає температурний поріг.
Для різних лакофарбових матеріалів:
- Акрилова та алкідна термостійка фарба - Додавання алкідних і акрилових смол дозволяють витримувати температуру до 1000С;
- термостійка епоксидна фарба - Додавання епоксидних смол підвищує поріг температур до 2000С;
- етилсилікатна основа (допустиме нагрівання - 4000С);
- силіконова термостійка фарба для металу - силіконова смола (до 6000С);
- композити або жароміцне скло допускають температуру нагрівання до 10000С.
Фарба кремнійорганічна термостійка, Залежно від добавок, має великий температурний діапазон стійкості і може бути обмежено термостійкою (t до 150 0 С) або термостійкою (до 9000 С).
Термостійка полімерна фарбаможе містити у складі силіконові смоли, металеву пудру (алюмінієву або цинкову), кремнію сполуки з полімерами. Добавки графіту значно підвищують температурний поріг покриття.
Двоокис титану - частий компонент термостійкої фарби, так само як і оксид хрому, що забезпечує стійкість кольору готового покриття.
Масляна фарба має низький температурний поріг і використовувати її як термостійке покриття недоцільно.
Термостійкі фарби розділяються по виду покриття, що захищається і застосовуються:
- по металу;
- для скла;
- пластика;
- мінеральних поверхонь (фарба термостійка по бетону; гіпсокартону; фасадна);
- дерев'яних (фарба термостійка по дереву) та ін.
Є спеціальні склади, як, наприклад, харчова термостійка фарба, яка не повинна виділяти токсичні речовини при нагріванні і бути безпечною для продуктів і людини в заявленому діапазоні температур.
Крім термозахисних складових, до складу термостійкої фарби для металевих поверхонь вносяться актикорозійні добавки.термостійка антикорозійна фарба), що захищають метал від іржавлення.
Є ряд складів, що широко використовуються по алюмінію, для фарбування оцинковки. Ці поверхні вимагають додаткового захисного шару, оскільки власний знижує властивості під впливом високих температур.
Термостійка фарба для нержавіючої сталі використовувана часом, виконує більше декоративні, ніж захисні функції, що у дизайнерських проектах. Такатермостійка декоративна фарбамає в своєму розпорядженні широку колірну гамму, що відповідає RAL-палітрі і обмежена тільки асортиментом термостійких пігментів.
Найкраще термостійке покриття по нержавіючій сталі дає використання порошкових фарб. Затвердіння та полімеризація у спеціальних камерах дає виключно міцну стійку плівку, здатну захищати виріб тривалий час.
Найширший діапазон модифікацій за властивостями має епоксидна термостійка фарба, яка може бути одно-і двокомпонентною і має відмінні характеристики міцності.
До чудових структурних захисних покриттів залізом відносять термостійку молоткову фарбу. Вона відмінно протистоїть високим температурам, дуже декоративна та корозійностійка.
У ряді випадків потрібно використовувати фарби, здатні бути термостійкими і не мати запаху. Фарби на поліакрилатах, що використовуються для гарячих поверхонь радіаторів опалення, для труб опалення та гарячої води, що подають, не пахнуть і здатні зберігати свої властивості протягом тривалого часу.
Такі ж термостійкі фарби можна безпечно використовувати для фарбування поверхонь мікрохвильової печі, для газової плити (як білої, так і кольорової).
Також для трубопроводів та для накопичувальних баків опалення та гарячого водопостачання найкращим рішенням захисту поверхні буде фарбування термостійкими складами. Для цього достатньо мати верхні показники за допустимими температурами близько 1000С.
Серйозні значення за граничними температурами повинна мати термостійка фарба для печей, фарба по металу для котлів, для печей з металу для лазні, поверхня нагрівання яких може наближатися до 5000С.
Металеві стінки котлів і печей зазнають великих температурних навантажень, впливу вологи і великих коливань від нагріву та охолодження, зважаючи на періодичність їх роботи. Тому вимоги до характеристик застосовуваної термостійкої фарби повинні включати:
- високі показники термостійкості (щонайменше 500 0С);
- достатньою еластичністю;
- вологостійкістю (захищати метал від впливу вологи та водяної пари);
- корозійною стійкістю;
- адгезією.
Важливою властивістю (особливо для банних печей) є відсутність токсичних випарів з поверхні термостійкого покриття.
Менш жорсткі вимоги пред'являються до термостійких фарб для цеглиної печі, оскільки побутові цегляні печі нагріваються менше.
Варто розглянути окрему групу термостійких фарб, що застосовуються для вуличних вогнищ – мангалів та грилів. Термостійка фарба для мангалу повинна зберігати колір, бути нетоксичною, мати високі антикорозійні властивості. Це зумовлено не лише високими температурами відкритого вогню, а й бризками води, соків та жиру. Спеціалізовані фарби по іржі для мангалу та грилю розраховані на температури від 500 до 10000 С і не повинні стикатися з відкритим вогнем. Виправдано користуватися аерозолями. Оптимально купити чорну матову (вона відмінно нівелює нерівності металу) або чорну глянсову (більш ошатне виконання) фарбу. Поруч із ними чудово підійде покриття кольору бронзи, коричневе, кольору графіту чи срібла.
Високі вимоги пред'являються до термостійкого матеріалу для фарбування автомобілів, який застосовується:
- для глушника автомобіля та для двигуна;
- для глушника мотоцикла;
- для дисків гальмівних;
- для барабанів гальмівних;
- для вихлопної системи;
- для колектора автомобіля.
Для цих деталей чудово підходить, зокрема, термостійка кремнійорганічна емаль, яка витримує високий нагрів металевих поверхонь, а також негативні температури (до -600 С). Популярні срібні або бронзові кольори, що асоціюються з благородними металами.
Термостійка фарба для супортів,яку варто купити – порошкова. Умови експлуатації для них вимагають міцне декоративне покриття, створюване порошком, що наноситься в електростатичному полі і потім полімеризується в спеціальній камері.
ГлушникиКрім того, зазнають високої хімічної та механічної агресії, що варто враховувати при доборі матеріалу.
Як і раніше, широко застосовується сріблянка по металу термостійка — фарба, що містить у складі алюмінієву пудру. Її незаперечні переваги, такі як довговічність, декоративність, міцність здобули їй незмінну затребуваність і популярність. Вона водостійка та її варто купити як для фарбування автомобільних частин, так і опалювального обладнання. Її недолік - вибухонебезпечність та непридатність фарбування тари для питної води.
Термостійкі склади досить різноманітні за колірною гамою: фарбу можна купити білу, сіру, червону, синю, жовту, зелену, оранжеву. Можна купити бежеву чи блакитну для любителів пастельних тонів.
Маркатермостійкого ЛКМ визначається відповідно до єдиних вимог державного стандарту і може випускатися згідно з ГОСТ або ТУ, номер якого обов'язковий на етикетці тари.
Цінаможе значно змінюватись в залежності від виробника, обсягу опту, розфасовки (аерозолі завжди коштують дорожче). Витрата залежить від способу нанесення та в'язкості матеріалу, що також варто враховувати при покупці.
Яку фарбу краще купити? Однозначної відповіді немає, але перевірений виробник цінує ім'я і його продукція відповідатиме заявленим властивостям і ціні.
Де і яку купити
Широкий асортимент термостійкої фарби для різних поверхонь та різного температурного діапазону пропонує купити інтернет-магазин лакофарбової продукції VOZLI (Київ, Україна). Наявність повного пакету документації (сертифіката відповідності, паспорта якості), можливість купити оптом і в роздріб дозволяють придбати безпечний якісний продукт за доступною вартістю.
Прайсз актуальними цінами та фото продукції, що є у продажу, можна переглянути та завантажити на сайті магазину. Реальні відгуки дозволять підібрати та купити термостійку фарбу необхідних властивостей.